Srdínko
Srdínko

Vyškov

Vyškov   Vyškov, malebné město na křižovatce starých kupeckých cest mezi Brnem, Olomoucí a Kroměříží.

  Oblast Vyškovska je osídlena od nepaměti, jak o tom svědčí četné archeologické nálezy. První písemná zmínka o Vyškovu pochází z r. 1141. Největšího rozkvětu dosáhl v 17. a 18. st. jako letní sídlo olomouckých biskupů, kdy se městu díky krásnému zámku s parkem přezdívalo „moravské Versailles“. V předvečer bitvy u Slavkova r. 1805 se stal zámek místem porady rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. S průmyslovou revolucí v 19. st. se město vymanilo ze staletého sevření středověkým opevněním.

  V současnosti žije ve Vyškově přes 22 000 obyvatel a určitě stojí za to si jej prohlédnout. Centrem městské památkové zóny je trojúhelníkové Masarykovo Vyškov náměstí, jemuž dominuje radnice s renesanční věží, s barokním morovým sloupem a kašnou z téhož období. Nedaleko najdete barokně přestavěný kostel Nanebevzetí Panny Marie z 15. st. či bývalý biskupský zámek, v němž sídlí Muzeum Vyškovska s řadou zajímavých expozic.

  Dobrou zábavu, zvláště pro děti, nabízí zdejší zoopark, jehož nedílnou součástí je i dinopark, který se rozkládá na ploše 8 hektarů vedle Zámecké zahrady. Zaměřuje se na chov původních domácích zvířat z celého světa. Vodomily zvu do aquaparku s tobogánem a dalšími vodními atrakcemi. Prostřednictvím dalekohledů hvězdárny ve Vyškově – Marchanicích se zase můžete přenést do hlubin vesmíru. Zajímáte-li se o starou vojenskou techniku, navštivte expozici Nadace letecké historické společnosti na vyškovském letišti. Nejstaršími exponáty jsou části letounů havarovaných v průběhu 2. světové války. Po náročném dni se nezapomeňte osvěžit sklenicí vyškovského piva, které se zde vaří už od dob předhusitských.

Co nabízí turistům nejbližší okolí Vyškova?
  Nevynechejte významnou historickou lokalitu s pozůstatky rotundy sv. Kostel Pantaleona v Pustiměři, okoupejte se v přírodním koupališti Libuše v Lulči, projeďte se na lodičkách po hladině rybníka v Pístovicích, prohlédněte si račický zámek nebo se nechte unést mytickou atmosférou keltského hradiště Černov, vypínajícího se nad údolím potoka Rakovce.

Užili jste si města Vyškova a chcete zažít trochu romantiky a snad i dobrodružství?
  Prozkoumejte okolí - autem či vlakem, ale nejlépe na kole nebo po svých se vydejte půvabnou krajinou Drahanské vrchoviny. Za pozornost stojí mlýn v Ruprechtově, zařazený mezi památky UNESCO, nebo starobylé poutní místo Křtiny. Budete-li se držet naší stezky, zavedu vás až do Moravského krasu, proslulého svými krápníkovými jeskyněmi a fantaskními skalními útvary. Své putování můžete zakončit až v Blansku.