Srdínko
Srdínko

Blansko - brána Moravského krasu

Blansko   Blansko vzniklo původně jako osada na pravém břehu Svitavy. První písemná zmínka o něm pochází z r. 1141. Prošlo poměrně bohatou historií spjatou zejména s železářstvím a výrobou umělecké litiny. Důležitým datem v dějinách obce pak bylo povýšení Blanska na město v r. 1905 dekretem císaře Františka Josefa I.

  V současné době má Blansko kolem 21.000 obyvatel a najdete zde několik pozoruhodných zajímavostí. Je to zejména renesanční zámek (v němž dnes sídlí muzeum s expozicemi dějin železářství, umělecké litiny a Moravského krasu). Návštěvníky jistě osloví i dřevěný kostelík ze 17.století, přenesený sem v r. 1936 ze Zakarpatské Ukrajiny, unikátní zejména díky originálním pravoslavným Blansko ikonám. Vedle těchto památek zaujme např. barokní kostel sv. Martina z let 1672 – 1691 s jedním z nejstarších zvonů na Moravě ve věži kostela nebo správní budova firmy Adast vystavěná po vzoru zámku Miramare v Terstu.

  Jen několik málo kilometrů východně od Blanska se nachází světoznámá propast Macocha (138 m hluboká) a řada rozsáhlých jeskynních komplexů, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Návštěvníky lákají především Punkevní jeskyně se svou plavbou po podzemní říčce Punkvě.

  Město Blansko nabízí svým návštěvníků rovněž širokou škálu možností sportovního vyžití. Kromě krytého plaveckého bazénu a venkovního aquaparku především squashovou halu, bowling, baseballové hřiště, kuželnu, tenisové kurty nebo rekreační oblast Palava s vodní nádrží a minigolfem. V zimních měsících můžete využít rovněž zimní stadión. Po celý rok žije město bohatým kulturním životem.

Chcete z Blanska vyrazit za dalšími poznáním či dokonce dobrodružstvím?
 

Blansko   Maličkost. Můžete cestovat autem, vlakem, na kole či jen tak po svých a vždy najdete v blízkém okolí spoustu zajímavých a mnohdy i ojedinělých přírodních krás a památek. Např. jeskyně Býčí sklála, gotický Světelský oltář v Adamově a především spousty úžasných krápníkových jeskyní, závrtů a fantaskních skalních útvarů v Moravském krasu. Naše stezka Srdcem jižní Moravy vás přivede až do Vyškova, kde vybízí k návštěvě např. Muzeum Vyškovska nebo Zoopark. Své putování můžete zakončit relaxací v místním aquaparku, mezi jehož atrakce patří 2 tobogány a venkovní bazén s protiproudem. Takže neváhejte, a hurá na cestu!

Co nabízí turistům nejbližší okolí Blanska?
 

  Za prohlídku jistě stojí známý klasicistní zámek francouzského stylu Rájec nad Svitavou s nádherným parkem a bohatými interiéry. Zájemci o historii si jistě nenechají ujít návštěvu nejstarší dochované huti ve střední Evropě - Františčiny hutě v Josefovském údolí nebo renovované zříceniny Nového hradu. Po takové náročné výpravě jistě nejen milovníci pěnivého moku ocení posezení ve stylovém hotelu a zábavním centru Sladovna (restaurace, fitness, solárium, masérna, bowling...) v areálu vyhlášeného pivovaru v Černé Hoře.