Srdínko
Srdínko

Jedovnice

Jedovnice   Jedovnice - místo, které přímo láká k odpočinku a rekreaci. Jedovnice jsou místem, kam mnozí chodí načerpat nové síly, ať už lenošením u vody, či procházkou okolo rybníka Olšovce a v okolních lesích. Také vy si zde po absolvování poloviny trasy můžete oddechnout...

  Nejvýznamnější památkou v obci je bezesporu kostel sv. Petra a Pavla. Tato původně dřevěná stavba ze 13. století byla r. 1590 opravena a poté v letech 1783 - 1785 kompletně přestavěna do své nynější klasicistní podoby. Roku 1822 kostel vyhořel - žár byl tak silný, že roztavil i čtyři věžní zvony. Největší vnitřní úpravy se stavba dočkala až v 60. letech 20. století - byl zde vystavěn nový oltář, dílo moderního umění, zcela unikátní svého druhu v naší republice. Jeho autory jsou Jan Koblasa a Mikuláš Medek. V areálu kostela se dále nachází fara a významný kamenný kříž z roku 1800. Zajímavostí je jistě i pomník za rybníkem Olšovec, který připomíná setkání císaře Františka Josefa I. se španělským králem Alfonsem při polním cvičení v roce 1879.

Jedovnice   Celkový rekreační ráz městečka je dán především rybníkem Olšovec o rozloze 42 hektarů. Tento je nejen bohatým zdrojem ryb (tradiční výlov rybníka v říjnu je vždy velkou událostí), ale pravidelně se zde konají například také mezinárodní závody motorových člunů. Voda ale vždy láká především k rekreaci, a proto je celé městečko velmi dobře připraveno na návštěvy turistů. Rozsáhlá síť ubytovacích a stravovacích zařízení, kde můžete ochutnat místní speciality, množství míst kulturního vyžití, kino, tenisové kurty, kuželna, hřiště na volejbal i nohejbal, minigolf - tohle všechno v Jedovnicích najdete. Místní lesy jsou rájem houbařů a jsou proslulé množstvím lesních plodů, milovníci přírody mohou navštívit Rakovecké údolí, což je přírodní park s naučnou stezkou podél stejnojmenného potoka o rozloze 1270 ha s nalezištěm vzácných druhů rostlin a živočichů.

Co vám nabídne okolí Jedovnic?
Jedovnice   Určitě se vypravte do nedalekých Křtin, známého poutního místa. Zdejší chrám Jména Panny Marie stavitele Santiniho bývá často nazýván barokní perlou jižní Moravy. Kostel nebyl nikdy dokončen v celém navrhovaném monumentálním rozsahu, přesto však jeho rozměry berou dech. Ve Křtinách se nachází také arboretum, kde na ploše 23 ha naleznete na 1000 druhů vzácných dřevin z celého světa. Za zhlédnutí stojí jistě i moderní kaple sv. Josefa a chalupa s doškovou střechou a muzeem s expozicí tradičního bydlení ve vesnici Senetářov.
 
Pokračujte se Srdínkem!
  Jedovnice jsou centrálním bodem celé stezky Srdcem jižní Moravy. Vás, co přijíždíte z Vyškovska, čeká tajuplný Moravský kras s množstvím jeskyní a fantaskních krasových útvarů - vaše první zastávka bude v obci Rudice, kde nezapomeňte navštívit Rudické propadání. Cyklisté příjíždějící právě z Moravského krasu můžou pokračovat se Srdínkem dál na Vyškovsko do Ruprechtova, kde je uvítá větrný mlýn s Halladayovou turbínou - jedna z výjimečných technických památek. Vaše další putování povede např. okolo Opatovické přehrady, která je zdrojem pitné vody pro Vyškovsko. Takže využijte jedovnické pohostinnosti a vydejte se znovu na cestu!