Srdínko
Srdínko

Ježkovice

Kuchlov   U Ježkovic - tabule se nachází nad údolím Malé Hané zaplaveným Opatovickou přehradou. Pokud po dlouhých toulkách přírodou toužíte po troše civilizace a po občerstvení, vydejte se po trase č.5071 a po několika kilometrech se ocitnete v malebné obci Ježkovice.

Co nabízí turistům nejbližší okolí?
  Vydejte se po „modré“ stezce směrem na Rychtářov, abyste objevili tajemství středověkých hradů Kuchlov a Hrádek. Zbytky Kuchlova v podobě dvou hlubokých ve skále vytesaných příkopů se nacházejí na mírném ostrohu. Historie hradu není zcela jasná, ale je pravděpodobné, že doplatil na to, že jeho majitelem byl loupeživý rytíř Friduš z Linavy, proti němuž r. 1312 zasáhl král Jan Lucemburský. Loupežníka vyhnal z nedalekých Račic, kde sídlil, a pobořil i jeho ostatní hrady.
  Další zříceninou je Hrádek, zvaný též Stagnov či Nový hrad. Jméno Stagnov získal zřejmě podle purkrabího možného zakladatele Miloty z Dědic jménem Stange. Nový hrad se mu říkalo proto, že hrad v nedalekých Dědicích byl starší. Hrad je poprvé zmiňován r. 1391, r. 1525 je uváděn již jako pustý a městečko pod ním zpustlo pravděpodobně o deset let později. I z tohoto hradu se zachovaly, podobně jako z Kuchlova, příkopy vyhloubené napříč hřebenem, na němž byl Cyklisté vystavěn. O dřívější slávě a velikosti hradu svědčí dnes četné archeologické nálezy. Vydejte se tedy po starých obchodních stezkách vedoucích z Hané přes Drahanskou vrchovinu dále do Čech, které pomáhal hrad Stagnov střežit. Po trase č. 5072 se pak vrátíte zpět na naši stezku.

  Tipem na výlet může být i odbočka z naší trasy, která vás dovede do Vyškova. Pokud budete pokračovat po cyklotrase č. 5071, dojedete přes Ježkovice do obce Pístovice (asi 4 km). Podívat se můžete k pístovickému mlýnu, v létě se vykoupat v tamním 16hektarovém rybníku, občerstvit se a pak pokračovat po silnici do Drnovic a Vyškova. Lze se vydat i dále po cyklotrase č. 5071 až do Lulče, kde si v létě můžete zaplavat v krásném přírodním koupališti „U Libuše“ a za nepříznivého počasí využít některou ze zdejších útulných restaurací.

Pokračujte se Srdínkem!
  Litovat nebudete ani tehdy, zůstanete-li věrni mé stezce Srdcem jižní Moravy. Ať už míříte kterýmkoli směrem, čeká vás řada zajímavostí. Stezka spojuje různorodé regiony Blanenska a Vyškovska. Těšte se proto buď na neopakovatelnou atmosféru bizarních skalních a krápníkových útvarů Moravského krasu (při cestě z Vyškova), nebo do Vyškova na jednu z mála zoologických zahrad a vodních parků na jižní Moravě. Přeji šťastnou cestu a za pár kilometrů na shledanou!